Rocstor Premium 4x SATA Power Splitter Adapter Cable
$6.95
15.7in 4x SATA Power Splitter Adapter Cable – SATA for Hard Drive – 1 Pack – 1 x SATA Male – 4 x SATA Female– Black
Description
Rocstor Premium 15.7in SATA Power Splitter Adapter Cable adds 3 additional SATA power outlets to your power supply, eliminating the expense of upgrading your power supply to encompass additional SATA devices. For example, more than one SSD drive or SATA optical drive can be installed on the system. The power splitter cable has a SATA male power connector that connects to a single computer power supply SATA connector and breaks out into 4 SATA female power connectors. Backed by Rocstor Lifetime Warranty.
Additional information
| Weight | 0.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.45 × 7.01 × 0.33 in |
| Technology | SATA |
| Connector 1 | SATA |
| Connector 2 | SATA |
| Length (ft) | 15.7 in / 0.4 m |
| Color | Black |
Partner Numbers
| Rocstor Part# | Ingram Micro | TD Synnex US | TD Synnex CA | A.B. Distributing | B&H |
| Y10C224-B1 | 5ZV259 | 5514217 | 7956026 | ROC-Y10C224-B1 | ROY10C224B1 |
Specification
General Information
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10C224-B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Brand Name | Rocstor |
| Product Line | Premium |
| Product Name | Premium Splitter Cord |
| Marketing Information | Rocstor Premium 15.7in SATA Power Splitter Adapter Cable adds 3 additional SATA power outlets to your power supply, eliminating the expense of upgrading your power supply to encompass additional SATA devices. For example, more than one SSD drive or SATA optical drive can be installed on the system. The power splitter cable has a SATA male power connector that connects to a single computer power supply SATA connector and breaks out into 4 SATA female power connectors. Backed by Rocstor Lifetime Warranty |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Splitter Cord |
Technical Information
| First End Connector Type | SATA |
| First End Connector Detail | 1 x SATA Male |
| Second End Connector Type | SATA |
| Second End Connector Detail | 4 x SATA Female |
| Device Supported |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Cord Length | 1.31 ft |
| Weight (Approximate) | 0.09 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Related products
100W Smart USB-C® Power Adapter
SKU:
Y10A247-W1
$32.95
100W Smart USB-C® Power Station Adapter
SKU:
Y10A245-W1
$38.95
Provides 100W on first USB-C Output or provides up to 65W of charging power while one device is connected to a USB-C port, or distributes output to up to 4 connected devices - For MacBook®, MacBook Air®, MacBook Pro® 13" MacBook Pro® 15", MacBook Pro® 16" with Thunderbolt 3/4 (USB-C), Chromebook® - Intelligent Power Allocation.
45W Smart USB-C Slim Power Adapter – 6′ Fixed USB-C cable
SKU:
Y10A272-B1
$29.95
Rocstor 45W Smart USB-C Slim Power Adapter - AC Charger - For Apple® MacBook® (30W), MacBook Air® 2017 & higher, MacBook Pro® 13", iPad®, iPad Pro® (35W), iPhone® , Chromebook®, Dell®, HP®, Lenovo® - Compatible with any USB-C–enabled Laptop device up to 45W - UL & FCC/CE Certified - Rugged - Size 3.58"x1.97"x0.92" - 6' Fixed USB-C Cable - 5ft UL Power Cable - AC110-240V - Black
4K@120Hz Type-C Transmitter & HDMI Receiver Extender Kit Over Cat6
SKU:
Y10G007-B2
$119.95
















Rocbolt Lock Selector