Blank Panel Rack 1U – 10 Pack / 19in – Heavy-duty Cold Rolled Steel (CRS) – Black
$38.95
Rocstor Blanking Panel 1U – 10 Pack – 19in – Heavy-duty Cold Rolled Steel (CRS) – Universal Blank Rack Panel – Black
SKU:
Y10E011-B1
Categories: Panels, Rack Accessories, RACKS AND COOLING
Tags: Cable Management, Rack Accessories, Y10E011-B1
Description
The Blanking Panel 1U from Rocstor is a premium 19″ 1U blanking panel kit. Ten pieces are included in the package to fit rack spaces ranging from one to ten units. By maximizing airflow, reducing recirculation, and filling empty rack space, increases the enclosure’s cooling efficiency. This premium EIA Compliant enclosure offers tool-free installation and fits any square hole.
Features:
- Includes 10 pieces to occupy one to 10U of rack space.
- Durable black powder coated finish
- Constructed using heavy-duty cold-rolled steel
- Kit for a 19″ 1U blanking panel ? Universal for racks
- Improves cooling efficiency inside the enclosure by filling unused rack space, regulating airflow, and reducing recirculation.
- EIA-compliant enclosure that offers tool-free installation and fits any square hole
Additional information
| Weight | 5.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 3.2 × 2.1 in |
| Accessories Category | Rack Accessories |
| Accessories Type | Airflow Management |
Partner Numbers
| Rocstor Part# | Ingram Micro | TD Synnex US | TD Synnex CA | A.B. Distributing | B&H |
| Y10E011-B1 | 08AQ65 | 6756115 | 7955906 | ROC-Y10E011-B1 | ROY10E011B1 |
Specification
General Information
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10E011-B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Brand Name | Rocstor |
| Product Name | Blank Panel 10 Pack Heavy Duty Cold Rolled |
| Marketing Information | The Blanking Panel 1U from Rocstor is a premium 19' 1U blanking panel kit. Ten pieces are included in the package to fit rack spaces ranging from one to ten units. By maximizing airflow, reducing recirculation, and filling empty rack space, increases the enclosure's cooling efficiency. This premium EIA Compliant enclosure offers tool-free installation and fits any square hole.
Features:
|
| Packaged Quantity | 10 |
| Product Type | Blanking Panel |
Technical Information
| Device Supported | Rack |
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Product Material | Cold Rolled Steel |
| Compatible Rack Height | 1U |
| Height | 1.7' |
| Width | 19' |
| Depth | 37' |
| Weight (Approximate) | 5.51 lb |
Miscellaneous
| Compatibility | Fit Rack Spaces Ranging from one to ten units |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Related products
1U Horizontal Rack Server Cabinet Mount Cable Management – 19″ Panel Width – Black
SKU:
Y10E016-B1
$29.95
1U Universal Vented Rack Mount Shelf – 17.72in Depth – Cold-rolled Steel (CRS) – Black
SKU:
Y10E019-B1
$44.95
SolidRack 15U Wall Mount Rack 2-Post Open Frame Adjustable Depth 18-25.6″
SKU:
Y10E029-B1
$219.95
SolidRack Wall Mount Network Rack Low Profile For Patch Panel Bracket
$89.95 – $119.95Price range: $89.95 through $119.95
SolidRack Wall Mount Network Rack Low Profile For Patch Panel Bracket available at 6U & 8U The Rocstor Premium Wall
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page










Rocbolt Lock Selector