DVI-D Dual Link (25 pin) Video Monitor Cable Res up to 2560 x 1600 – M/M
$4.95 – $5.95Price range: $4.95 through $5.95
Rocstor Premium DVI-D Dual Link Cable – M/M – Black – Video Monitor Cable
SKU:
N/A
Categories: Audio/Video, Cables, CABLES AND CONNECTIVITY, DVI
Tags: Y10C219-B1, Y10C220-B1, Y10C221-B1
Description
DVI-D Dual Link (25 pin) Video Monitor Cable Res up to 2560 x 1600 – M/M, Rocstor Premium DVI-D Dual Link Cable gives you a superior connection to your DVI digital devices. Equipped with two DVI male (25 pin) connectors that will connect your computer or laptop to your DVI-D monitor or projector seamlessly. Supporting resolutions up to 2560 x 1600 and transmission rates of up to 9.9 Gbits/sec and is fully compliant with DVI DDWG standards. Backed by Rocstor Lifetime Warranty.
Additional information
| Weight | 0.61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.45 × 7.01 × 0.59 in |
| Technology | DVI |
| Cable Type | Passive |
| Connector 1 | DVI |
| Connector 2 | DVI |
| Length (ft) | 10 ft / 3.0 m, 3 ft / 1 m, 6 ft / 1.8 m |
| Max Resolution | 4K/60 |
Specification
Specification
[table type=”table-hover”]
| Basic | |
| Brand Name: | Rocstor |
| Cable Length: | 3 ft, 6 ft, 10 ft |
| Cable Type: | DVI-D |
| Color: | Black |
| Connector on First End: | Digital DVI-D (Dual-Link) Male |
| Connector on Second End: | Digital DVI-D (Dual-Link) Male |
| Product Type: | Video Cable |
| General Information | |
| Brand Name: | Rocstor |
| Manufacturer: | Rocstor |
| Manufacturer Part Number: | Y10C219-B1, Y10C220-B1, Y10C221-B1 |
| Manufacturer Website Address: | https://rocstor.com |
| Product Name: | DVI-D Dual Link Cable – M/M |
| Product Type: | Video Cable |
| Miscellaneous | |
| Environmental Certification: | RoHS |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color: | Black |
| Material: | Poly |
| Weight (Approximate): | 7.20oz |
| Technical Information | |
| Cable Type: | DVI-D |
| Conductor: | Copper |
| Conductor: | Copper |
| Connector on First End: | Digital DVI-D (Dual-Link) Male Video |
| Connector on Second End: | Digital DVI-D (Dual-Link) Male Video |
| Device Supported: | Video Device |
| Features: | Molded |
| Supported Resolution: | 2560 x 1600 |
| Shipping Characteristics | |
| Depth: | 1.33″ |
| Height: | 9.45″ |
| Weight (Approximate): | 0.45lb |
| Width: | 7.01″ |
[/table]
Warranty
Warranty
Rocstor Lifetime Warranty
Partner Numbers
| Rocstor Part# | Ingram Micro | TD Synnex US | TD Synnex CA | A.B. Distributing | B&H |
| Y10C221-B1 | 5ZV256 | 5514214 | 7956023 | ROC-Y10C221-B1 | ROY10C221B1 |
| Y10C220-B1 | 5ZV255 | 5514213 | 7956022 | ROC-Y10C220-B1 | ROY10C220B1 |
| Y10C219-B1 | 5ZV254 | 5514212 | 7956021 | ROC-Y10C219-B1 | ROY10C219B1 |
Specifications
Related products
100W Smart USB-C® Power Adapter
SKU:
Y10A247-W1
$32.95
4K@120Hz Type-C Transmitter & HDMI Receiver Extender Kit Over Cat6
SKU:
Y10G007-B2
$119.95
4K@30Hz HDMI Video Extender – up to 130ft – Point to Point Extender – AC Adapter
SKU:
Y10G008-B1
$69.95
Rocstor TrueReach 4K HDMI Extender over CAT6/CAT6a/Cat7 Ethernet Cable - 4K 30Hz up to 131ft (40m) or 1080p up to 230ft (70m) - 4K 30Hz or 1080p 60Hz Video Extender - Point to Point Extender - Includes HDMI Transmitter and Receiver (Kit) - One UL power supply - IR Pass-through - Metal housing Includes built-on mounting brackets - Black










Rocbolt Lock Selector