Rocstor Premium 18in SATA Serial ATA Cable – 18in – Red
$3.95
Rocstor Premium 18in SATA Serial ATA Cable – SATA – 18in – 1 x Female SATA – 1 x Female SATA – Red
Description
Rocstor Premium 18in SATA cable allows you to connect SATA drives. Designed with a low profile design that is flexible which improves airflow, lessens disarray in your computer case, and is lasting and reliable. Resulting in an organized computer case with a cool temperature and optimal performance. The SATA18 Serial ATA Cable has two 7-pin data receptacles and supports full SATA 3.0 bandwidth of up to 6Gbps when used with SATA 3.0 compliant drives.Backed by Rocstor Lifetime Warranty
Additional information
| Weight | 0.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.45 × 7.01 × 0.25 in |
| Technology | SATA |
| Connector 1 | SATA |
| Connector 2 | SATA |
| Length (ft) | 18 in / 0.46 m |
| Color | Red |
Partner Numbers
| Rocstor Part# | Ingram Micro | TD Synnex US | TD Synnex CA | A.B. Distributing | B&H |
| Y10C218-R1 | 5ZV253 | 5514211 | 7956174 | ROC-Y10C218-R1 | ROY10C218R1 |
Specification
General Information
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10C218-R1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Brand Name | Rocstor |
| Product Line | Premium |
| Product Name | Serial ATA Cable |
| Marketing Information | Rocstor Premium 18in SATA cable allows you to connect SATA drives. Designed with a low profile design that is flexible which improves airflow, lessens disarray in your computer case, and is lasting and reliable. Resulting in an organized computer case with a cool temperature and optimal performance. The SATA18 Serial ATA Cable has two 7-pin data receptacles and supports full SATA 3.0 bandwidth of up to 6Gbps when used with SATA 3.0 compliant drives. Backed by Rocstor Lifetime Warranty |
| Product Type | Data Transfer Cable |
Technical Information
| Cable Type | SATA |
| Cable Length | 1.50 ft |
| Connector Type on First End | SATA - Female |
| Connector on First End Details | 1 x SATA - Female |
| Connector Type on Second End | SATA - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x SATA - Female |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Features | Flexible |
Physical Characteristics
| Product Color | Red |
| Weight (Approximate) | 0.06 lb |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Related products
100W Smart USB-C Slim Power Adapter – 6′ Fixed USB-C cable
SKU:
Y10A274-B1
$39.95
Rocstor 100W Smart USB-C Slim Power Adapter - AC Charger - For Apple® MacBook® (30W), MacBook Air® 2017 & higher (45W), , MacBook Pro® 15" & 16" (96W), MacBook Pro® 13" (61W & 67W). MacBook Pro® 14", iPad®, iPad Pro® (35W), iPhone® , Chromebook®, Dell® Latitude®, HP®, Lenovo® - Compatible with any USB-C–enabled Laptop device up to 100W - UL & FCC/CE - Size 4.57"x2.75"x.98"- 6' Fixed USB-C Cable - 5ft UL Power Cable -110-240V - Black
4K@60Hz 20Meter Wireless HDMI Dongle Kit (Type-C input on TX, HDMI output on RX)
SKU:
Y10G010-B2
$189.95
TrueReach TR10 4K@60Hz Mini Portable 66ft (20M) USB Type-C to HDMI over Wireless Extender USB Type C to HDMI - 4K 60Hz up to 66ft (20m) - Wireless HDMI 4096x2160 60HZ Video - (1) USB-C Transmitter & (1) HDMI Receiver Dongle Kit (Type C input on TX, HDMI output on RX) - Low Latency - Supports Auto SSID pairing - ipColor Stream & High Anti-interference Technology - 5.1-5.25Ghz Band - Plug & Play, no software required - Black
4K@60Hz HDR 70M HDMI™ KVM Extender with POC
SKU:
Y10G017-B1
$195.95
TrueReach 8K/4K DisplayPort 1.4 Extender Repeater – Max 65ft (20m) – Includes USB Type-A to Micro USB M/M Cable
SKU:
Y10A328-B1
$21.95
















Rocbolt Lock Selector