Rocstor Premium Slim 3.5mm to Right Angle Stereo Audio Cable
$3.95
Slim 3.5mm to Right Angle Stereo Audio Cable – M/M – Mini-phone Male Stereo Audio – Black – For Smartphone, Mobile Phones, iPhone (with Headphone Jack), iPod AND MP3 PLAYER
SKU:
N/A
Categories: Audio, Audio/Video, Cables, CABLES AND CONNECTIVITY
Tags: Y10C191-B1, Y10C192-B1, Y10C193-B1, Y10C194-B1
Description
Rocstor Premium Slim 3.5mm Stereo Male to Male Audio Cable features one right angle stereo audio connector and one 3.5mm (straight). With solid connection to Smartphone, MP3 player, or tablet to car stereo or portable speakers. It works with any device equipped with standard 3.5mm audio jack or AUX-in port. Built with quality and features gold-plated plugs for reliable, static-free performance. Use your Rocstor premium cable Worry free which is backed by Lifetime Limited Warranty.
Additional information
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Technology | Stereo Audio |
| Cable Type | Passive |
| Connector 1 | 3.5mm Audio |
| Connector 2 | 3.5mm Audio |
| Length (ft) | 1 ft / 0.3 m, 10 ft / 3.0 m, 3 ft / 1 m, 6 ft / 1.8 m |
| Max Resolution | 4K/60 |
Specification
Specification
[table type=”table-hover”]
| Basic | |
| Brand Name: | Rocstor |
| Cable Length: | 1ft (o.3m), 3ft (1m), 6ft (1.8m), 10ft (3.6) |
| Color: | Black |
| Connector on First End: | Right Angle Mini-phone Male Stereo Audio |
| Connector on Second End: | Mini-phone Male Stereo Audio |
| Product Type: | Audio Cable |
| General Information | |
| Brand Name: | Rocstor |
| Manufacturer: | Rocstor |
| Manufacturer Part Number: | Y10C192 -B1, Y10C191 -B1, Y10C193-B1, Y10C194 -B1 |
| Manufacturer Website Address: | https://rocstor.com |
| Packing: | Retail Polybag (1 Pack) |
| Product Name: | Rocstor Premium Slim 3.5mm Stereo Audio Cable – M/M |
| Product Type: | Audio Cable |
| Miscellaneous | |
| Compatibility: | • Apple |
| • iPhone | |
| • Smartphone | |
| • iPod | |
| • Samsung Galaxy | |
| • MP3 Players | |
| • AUX-in Ports | |
| • iPod | |
| Environmental Certification: | RoHS |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color: | Black |
| Material: | Polyvinyl Chloride (PVC) – Jacket |
| Weight (Approximate): | 1.12 oz |
| Technical Information | |
| Cable Length: | 1 ft, 3 ft, 6 ft, 10 ft |
| Conductor: | Copper |
| Connector on First End: | Right Angle Mini-phone Male Stereo Audio |
| Connector on Second End: | Mini-phone Male Stereo Audio |
| Connector Plating: | Gold Plated |
| Features: | Right-angled Connector |
[/table]
Warranty
Warranty
Limited Warranty: Lifetime
Partner Numbers
| Rocstor Part# | Ingram Micro | TD Synnex US | TD Synnex CA | A.B. Distributing | B&H |
| Y10C192-B1 | 3BM542 | 5514196 | 7956014 | ROC-Y10C192-B1 | ROY10C192B1 |
| Y10C193-B1 | 3BM543 | 5514197 | 7956015 | ROC-Y10C193-B1 | ROY10C193B1 |
| Y10C191-B1 | 3BM541 | 5514195 | 7956013 | ROC-Y10C191-B1 | ROY10C191B1 |
| Y10C194-B1 | 3BM544 | 5514198 | 7956016 | ROC-Y10C194-B1 | ROY10C194B1 |
Specifications
Related products
20W Smart USB-C Power Adapter
SKU:
Y10A256-W1
$11.95
65W Smart USB-C® Power Adapter – White
SKU:
Y10A246-W1
$23.95
TrueReach TR14 4K/1080p 1 to 2 HDMI Splitter with Power over Network Cable POC – up to 131ft or 1080p up to 230ft
SKU:
Y10G014-B1
$184.95
TrueReach TR15 4K@60Hz 1 to 2 HDMI Splitter with Extender Power over Cable POC – HDR up to 230ft
SKU:
Y10G015-B1
$319.95






Rocbolt Lock Selector