6ft Slim High-Speed HDMI to mini HDMI Cable with Ethernet
$5.95
Slim High-Speed HDMI Cable with Ethernet – HDMI to mini HDMI – M/M – HDMI for Audio/Video Device HDMI M/M High Speed Flat Cable – Black
| Rocstor Part# | Ingram Micro | TD Synnex US | TD Synnex CA | A.B. Distributing | B&H |
| Y10C249-B1 | 5ZV280 | 5514238 | 7956042 | ROC-Y10C249-B1 | ROY10C249B1 |
| Y10C250-B1 | 5ZV281 | 5514239 | 7956043 | ROC-Y10C250-B1 | ROY10C250B1 |
Rocstor Premium Slim High-Speed Cable with Ethernet Cable connects HDMI® Mini equipped devices and displays that utilize HDMI technology and Ethernet Data Channel Support. The slim design is beneficial when trying to connect in tight places. Features higher capabilities that include Ethernet data interconnectivity with compatible HDMI-enabled devices. Simply connect your devices with an HDMI Mini Type C port to a display or device with an HDMI Type A port with gold plated connectors for maximum connectivity. An economical way to connect your existing HDMI capable device to the next generation of HDMI technology. Backed by Rocstor Lifetime Warranty.
| Weight | 0.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.45 × 7.01 × 0.3 in |
| Length (ft) | 6 ft / 1.8 m |
| Technology | HDMI, Mini HDMI |
| Cable Type | Active |
| Connector 1 | HDMI |
| Connector 2 | Mini HDMI |
| Color | Black |
Specification
[table type=”table-hover”]
| Basic | |
| Brand Name: | Rocstor |
| Cable Length: | 3ft, 6ft |
| Cable Type: | HDMI/Mini-HDMI |
| Color: | Black |
| Connector on First End: | HDMI Type AMale Digital Audio |
| Connector on Second End: | HDMI Mini Type C Male Digital |
| Packaged Quantity: | 1 |
| Product Type: | A/V Cable |
| General Information | |
| Brand Name: | Rocstor |
| Manufacturer: | Rocstor |
| Manufacturer Part Number: | Y10C249-B1, Y10C250-B1 |
| Manufacturer Website Address: | https://rocstor.com |
| Product Name: | Slim High-Speed HDMI® Cable with Ethernet – HDMI to HDMI Mini M/M |
| Product Type: | A/V Cable |
| Miscellaneous | |
| Environmental Certification: | RoHS |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color: | Black |
| Material: | Polyvinyl Chloride (PVC) – Jacket |
| Weight (Approximate): | 1.50oz |
| Technical Information | |
| Cable Length: | 3ft, 6ft |
| Cable Type: | HDMI/Mini-HDMI |
| Conductor: | Copper |
| Connector on First End: | HDMI Type AMale Digital Audio/Video |
| Connector on Second End: | HDMI Mini Type C Male Digital Audio/Video |
| Device Supported: | Audio/Video Device |
| Connector Plating: | Gold |
| Features: | Molded |
| Shipping Characteristics | |
| Depth: | 0.40″ |
| Height: | 9.45″ |
| Weight (Approximate): | 0.09lb |
| Width: | 7.01″ |
[/table]
General Information
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10C250-B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Brand Name | Rocstor |
| Product Line | Premium |
| Product Name | 6ft Slim High-Speed HDMI Cable with Ethernet - HDMI to HDMI Mini M/M |
| Marketing Information | Rocstor Premium 6ft Slim High-Speed Cable with Ethernet Cable connects HDMI® Mini equipped devices and displays that utilize HDMI technology and Ethernet Data Channel Support. The slim design is beneficial when trying to connect in tight places. Features higher capabilities that include Ethernet data interconnectivity with compatible HDMI-enabled devices. Simply connect your devices with an HDMI Mini Type C port to a display or device with an HDMI Type A port with gold plated connectors for maximum connectivity. An economical way to connect your existing HDMI capable device to the next generation of HDMI technology. Backed by Rocstor Lifetime Warranty. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | A/V Cable |
Technical Information
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | Mini HDMI Type C Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | Mini HDMI Type C Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.14 lb |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |




Rocbolt Lock Selector