Rocstor Premium 6in 4 Pin Molex to Left Angle SATA Power Cable Adapter – LP4
$3.95
Rocstor Premium 6in 4 Pin Molex to Left Angle SATA Power Cable Adapter – LP4 –SATA Power Adapter Cable
Description
Rocstor Premium 6in SATA Power Adapter Cable can power a SATA hard drive from a conventional LP4 power supply connection. The 4 Pin Molex – LP4 (male) Connector at one end, to a Left Angled SATA Power cable (female) allows you to power a Serial ATA hard drive from a standard LP4 connection without having to upgrade the computer’s power supply for compatibility with the SATA hard drives. Designed to fit in small places which eliminates any strain on the connector or the cable. Backed by Rocstor Lifetime Warranty.
Additional information
| Weight | 0.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.45 × 7.01 × 0.27 in |
| Technology | 4 Pin Molex, SATA |
| Connector 1 | SATA |
| Connector 2 | 4 Pin Molex |
| Length (ft) | 6 in / 0.51 m |
| Color | Black |
Partner Numbers
| Rocstor Part# | Ingram Micro | TD Synnex US | TD Synnex CA | A.B. Distributing | B&H |
| Y10C214-B1 | 5ZV250 | 5514208 | 7956171 | ROC-Y10C214-B1 | ROY10C214B1 |
Specification
General Information
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10C214-B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Brand Name | Rocstor |
| Product Line | Premium |
| Product Name | 6in 4 Pin Molex to Left Angle SATA Power Cable Adapter |
| Marketing Information | Rocstor Premium 6in SATA Power Adapter Cable can power a SATA hard drive from a conventional LP4 power supply connection. The 4 Pin Molex - LP4 (male) Connector at one end, to a Left Angled SATA Power cable (female) allows you to power a Serial ATA hard drive from a standard LP4 connection without having to upgrade the computer's power supply for compatibility with the SATA hard drives. Designed to fit in small places which eliminates any strain on the connector or the cable. Backed by Rocstor Lifetime Warranty |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Data Transfer Cable |
Technical Information
| Cable Type | Molex/SATA |
| Cable Length | 6' |
| Connector Type on First End | Molex Power - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin Molex Power - Male |
| Connector Type on Second End | SATA/Power - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x SATA/Power - Female |
| Device Supported | Hard Drive |
| Features | Left-angled Connector |
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.05 lb |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Related products
20W Smart USB-C Power Adapter
SKU:
Y10A256-W1
$11.95
4K@30Hz HDMI Video Extender – up to 130ft – Point to Point Extender – AC Adapter
SKU:
Y10G008-B1
$69.95
Rocstor TrueReach 4K HDMI Extender over CAT6/CAT6a/Cat7 Ethernet Cable - 4K 30Hz up to 131ft (40m) or 1080p up to 230ft (70m) - 4K 30Hz or 1080p 60Hz Video Extender - Point to Point Extender - Includes HDMI Transmitter and Receiver (Kit) - One UL power supply - IR Pass-through - Metal housing Includes built-on mounting brackets - Black
4K@60Hz HDMI over Wireless Extender – Long Range -Plug & Play
SKU:
Y10G005-B1
$269.95
Rocstor TrueReach 4K@60Hz HDMI over Wireless Extender - 4K 60Hz up to 164ft (50m) - Wireless HDMI 4K 60Hz Video - iPcolor Image - Supports IR Pass-through & Auto SSID pairing - ipColor Stream Technology - Plug & Play, no software required - Includes HDMI Transmitter and Receiver (Kit) - Metal housing - Black
TrueReach TR15 4K@60Hz 1 to 2 HDMI Splitter with Extender Power over Cable POC – HDR up to 230ft
SKU:
Y10G015-B1
$319.95
















Rocbolt Lock Selector