1 ft VGA to 2x VGA Video Splitter Cable M/F – DB-15 Male – DB-15 Female – Black
$19.95
1 ft VGA Video Cable for Monitor, Video Device, PC – First End: 1 x 15-pin HD-15 VGA – Male – Second End: 2 x 15-pin HD-15 VGA – Female – Splitter Cable – Gold Plated Connector – Black – 1
Description
Rocstor Premium 1-ft VGA video splitter cable allows you to connect 2 VGA displays to a single VGA video source. An economical answer for dual VGA monitor configurations. This Rocstor 1 ft VGA/XVGA Monitor “Y” Splitter cable provides an inexpensive way for splitting the video signal from your PCs VGA port to two monitors.Backed by Rocstor Lifetime Warranty.
Features
- This video cable provides splendid performance and clear connectivity
- VGA port for instant connectivity
- Monitor device supported for better reliance and optimal performance
Additional information
| Weight | 0.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.45 × 7.01 × 0.47 in |
| Technology | VGA |
| Connector 1 | VGA |
| Connector 2 | VGA |
| Color | Black |
Partner Numbers
| Rocstor Part# | Ingram Micro | TD Synnex US | TD Synnex CA | A.B. Distributing | B&H |
| Y10A209-B1 | 5ZV232 | 5514135 | 7955956 | ROC-Y10A209-B1 | ROY10A209B1 |
Specification
General Information
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10A209-B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Brand Name | Rocstor |
| Product Line | Premium |
| Product Name | Premium 1 ft VGA to 2x VGA Video Splitter Cable - M/F |
| Marketing Information | Rocstor Premium 1-ft VGA video splitter cable allows you to connect 2 VGA displays to a single VGA video source. An economical answer for dual VGA monitor configurations. This Rocstor 1 ft VGA/XVGA Monitor "Y" Splitter cable provides an inexpensive way for splitting the video signal from your PCs VGA port to two monitors.Backed by Rocstor Lifetime Warranty. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Video Cable |
Technical Information
| Cable Type | VGA |
| Cable Characteristic | Splitter Cable |
| Cable Length | 1 ft |
| Connector Type on First End | HD-15 VGA - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 VGA - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 VGA - Female |
| Connector on Second End Details | 2 x 15-pin HD-15 VGA - Female |
| Connector Plating | Gold |
| Device Supported |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Product Material | Copper |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Material Details | Copper - Conductor |
| Weight (Approximate) | 0.31 lb |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Related products
100W Smart USB-C® Power Station Adapter
SKU:
Y10A245-W1
$38.95
Provides 100W on first USB-C Output or provides up to 65W of charging power while one device is connected to a USB-C port, or distributes output to up to 4 connected devices - For MacBook®, MacBook Air®, MacBook Pro® 13" MacBook Pro® 15", MacBook Pro® 16" with Thunderbolt 3/4 (USB-C), Chromebook® - Intelligent Power Allocation.
1080p HDMI & IR Over IP Extender – up to 393ft – IR Passback – HDMI 1.3 – HDCP 1.4
SKU:
Y10G002-B1
$84.95
TrueReach 1080p HDMI & IR Over IP Extender - 1080p 60Hz up to 393ft (120m) - Over IP Extender - IR Passback - One transmitter to One and Many Receivers - Industrial Grade - Includes HDMI Transmitter and Receiver (Kit) - Supports IR passback - HDMI 1.3 - Supports HDCP 1.4 - One UL power supply - No Software/drivers required - Cat6,6a, or 7 Cable Required - Metal housing Includes built-on mounting brackets - Black
TrueReach TR14 4K/1080p 1 to 2 HDMI Splitter with Power over Network Cable POC – up to 131ft or 1080p up to 230ft
SKU:
Y10G014-B1
$184.95
TrueReach TR15 4K@60Hz 1 to 2 HDMI Splitter with Extender Power over Cable POC – HDR up to 230ft
SKU:
Y10G015-B1
$319.95
















Rocbolt Lock Selector