Rocstor Premium 6in 4 Pin Molex to Left Angle SATA Power Cable Adapter – LP4
$3.95
Rocstor Premium 6in 4 Pin Molex to Left Angle SATA Power Cable Adapter – LP4 –SATA Power Adapter Cable
Description
Rocstor Premium 6in SATA Power Adapter Cable can power a SATA hard drive from a conventional LP4 power supply connection. The 4 Pin Molex – LP4 (male) Connector at one end, to a Left Angled SATA Power cable (female) allows you to power a Serial ATA hard drive from a standard LP4 connection without having to upgrade the computer’s power supply for compatibility with the SATA hard drives. Designed to fit in small places which eliminates any strain on the connector or the cable. Backed by Rocstor Lifetime Warranty.
Additional information
| Weight | 0.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.45 × 7.01 × 0.27 in |
| Technology | 4 Pin Molex, SATA |
| Connector 1 | SATA |
| Connector 2 | 4 Pin Molex |
| Length (ft) | 6 in / 0.51 m |
| Color | Black |
Partner Numbers
| Rocstor Part# | Ingram Micro | TD Synnex US | TD Synnex CA | A.B. Distributing | B&H |
| Y10C214-B1 | 5ZV250 | 5514208 | 7956171 | ROC-Y10C214-B1 | ROY10C214B1 |
Specification
General Information
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10C214-B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Brand Name | Rocstor |
| Product Line | Premium |
| Product Name | 6in 4 Pin Molex to Left Angle SATA Power Cable Adapter |
| Marketing Information | Rocstor Premium 6in SATA Power Adapter Cable can power a SATA hard drive from a conventional LP4 power supply connection. The 4 Pin Molex - LP4 (male) Connector at one end, to a Left Angled SATA Power cable (female) allows you to power a Serial ATA hard drive from a standard LP4 connection without having to upgrade the computer's power supply for compatibility with the SATA hard drives. Designed to fit in small places which eliminates any strain on the connector or the cable. Backed by Rocstor Lifetime Warranty |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Data Transfer Cable |
Technical Information
| Cable Type | Molex/SATA |
| Cable Length | 6' |
| Connector Type on First End | Molex Power - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin Molex Power - Male |
| Connector Type on Second End | SATA/Power - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x SATA/Power - Female |
| Device Supported | Hard Drive |
| Features | Left-angled Connector |
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.05 lb |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Related products
140W Smart USB-C Power Adapter – 6′ Fixed USB-C cable
SKU:
Y10A298-B1
$59.95
Rocstor 140W Smart USB-C AC Power Adapter - AC Charger – Compatible with Dell™, Apple®, Chromebook®, Samsung® Galaxy®- Compatible with any USB-C–enabled Laptop device up to 140W –UL & FCC/CE Certified - Rugged – Attached USB-C Cable – Adapter Size 5"x2.78"x1.18" – 6.56' (2m) Fixed USB-C Cable – 6.56ft (2m) UL Power Cable - AC110-240V - Black
4K@120Hz USB-C HDMI Extender over CAT6/CAT6a/Cat7 Ethernet Cable Up to 197ft
SKU:
Y10G007-B1
$99.95
4K@60Hz HDR 70M HDMI™ KVM Extender with POC
SKU:
Y10G017-B1
$195.95
Rocstor Premium DisplayPort 1.2 Cable – 4k@60Hz – DisplayPort to DisplayPort
$10.95 – $34.95Price range: $10.95 through $34.95
DisplayPort® 1.2 Cable M/M - DisplayPort 4k - DisplayPort Male Digital Audio/Video supporting, resolutions up to 4Kx2K @ 60Hz and HBR2 bandwidth of up to 21.6 Gbps - Black
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Rocbolt Lock Selector