Rocstor Premium Audio cable – mini-phone stereo 3.5 mm M/F
$3.95
Rocstor Premium Audio cable – mini-phone stereo 3.5 mm (female) – mini-phone stereo 3.5 mm (male) –6ft / 1.8m – Mini-phone Male – Mini-phone Female Audio –6ft / 1.8m Phone 3.5mm M/F- Black
Description
Rocstor Premium 6ft Audio Cable extends your connection between yourcomputer to your speakers. This will enable you to position the speakers up to 6ft away from your computer avoiding any stretching of the audio cable. Equipped with one 3.5mm Male audio and one 3.5mm Female audio connectors. Backed by Rocstor Lifetime Warranty.
Additional information
| Weight | 0.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.45 × 7.01 × 0.45 in |
| Technology | Stereo Audio |
| Cable Type | Passive |
| Connector 1 | 3.5mm Audio |
| Connector 2 | 3.5mm Audio |
| Length (ft) | 6 ft / 1.8 m |
Partner Numbers
| Rocstor Part# | Ingram Micro | TD Synnex US | TD Synnex CA | A.B. Distributing | B&H |
| Y10A223-B1 | 5ZV241 | 5514144 | 7956033 | ROC-Y10A223-B1 | ROY10A223B1 |
Specification
General Information
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10A223-B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Brand Name | Rocstor |
| Product Line | Premium |
| Product Name | 6ft 3.5mm Stereo Extension Audio Cable |
| Marketing Information | Rocstor Premium 6ft Audio Cable extends your connection between your computer to your speakers. This will enable you to position the speakers up to 6ft away from your computer avoiding any stretching of the audio cable. Equipped with one 3.5mm Male audio and one 3.5mm Female audio connectors. Backed by Rocstor Lifetime Warranty. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Audio Cable |
Technical Information
| Cable Type | Mini-phone |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector Type on Second End | Mini-phone Stereo Audio - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x Mini-phone Stereo Audio - Female |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.11 lb |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Related products
DVI-D Dual Link (25 pin) Video Monitor Cable Res up to 2560 x 1600 – M/M
$4.95 – $5.95Price range: $4.95 through $5.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rocstor Premium DisplayPort 1.2 Cable – 4k@60Hz – DisplayPort to DisplayPort
$10.95 – $34.95Price range: $10.95 through $34.95
DisplayPort® 1.2 Cable M/M - DisplayPort 4k - DisplayPort Male Digital Audio/Video supporting, resolutions up to 4Kx2K @ 60Hz and HBR2 bandwidth of up to 21.6 Gbps - Black
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rocstor Premium DVI-D Single Link Cable
SKU:
Y10C187-B1
$8.95
Rocstor Premium DVI-D Single Link Male to Male 6ft cable provides an exceptional crisp and clear digital video connection with resolutions up to 1920x1200 1080p and transmission rates of up to 4.95 Gbits/sec and is fully compliant with DVI DDWG standards. This Rocstor DVI-D Single Link cable features 2 male DVI (19-pin) connectors and it is ideal for shorter connections between a desktop or laptop computer and a DVI-D monitor or projector. This cable provides optimal video quality. With no software or driver required. Use your Rocstor premium cable Worry free which is backed by Lifetime Limited Warranty.
Rocstor Premium High Resolution VGA Monitor Cable
$8.95 – $26.95Price range: $8.95 through $26.95
High-Resolution SVGA - VGA Monitor cable For Monitor, Projector, TV - Extension Cable for Video Device, Monitor, Projector - First End: 1 x HD-15 Male VGA - Second End: 1 x HD-15 Male Supports up to 1920 x 1200 - Shielding - Nickel Plated Connector - Black
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page










Rocbolt Lock Selector