Rocstor Premium Slim 3.5mm Stereo Audio Cable – M/M
$3.95
Rocstor Premium Slim 3.5mm Stereo Audio Cable M/M – Mini-phone Male Stereo Audio Male to Male – For Smartphone, Mobile Phones, iPhone (with Headphone Jack), iPod AND MP3 PLAYER – Black
SKU:
N/A
Categories: Audio, Audio/Video, Cables, CABLES AND CONNECTIVITY
Tags: Y10C188-B1, Y10C189-B1, Y10C190-B1, Y10C210-B1
Description
Rocstor Premium Slim 3.5mm Stereo Male to Male Audio Cable connects to Smartphone, MP3 player, or tablet to car stereo or portable speakers. It works with any device equipped with standard 3.5mm audio jack or AUX-in port. Built with quality and features gold-plated plugs for reliable, static-free performance. Use your Rocstor premium cable Worry free which is backed by Lifetime Limited Warranty.
Additional information
| Weight | 0.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.45 × 7.01 × 0.3 in |
| Technology | Stereo Audio |
| Cable Type | Passive |
| Connector 1 | 3.5mm Audio |
| Connector 2 | 3.5mm Audio |
| Length (ft) | 1 ft / 0.3 m, 10 ft / 3.0 m, 3 ft / 1 m |
| Max Resolution | 4K/60 |
Specification
Specification
[table type=”table-hover”]
| Basic | |
| Brand Name: | Rocstor |
| Cable Length: | 1 ft (0.3)
3 ft (1m) 6 ft (1.8m) 10 ft (3m) |
| Color: | Black |
| Connector on First End: | Mini-phone Male Stereo Audio |
| Connector on Second End: | Mini-phone Male Stereo Audio |
| Product Type: | Audio Cable |
| General Information | |
| Brand Name: | Rocstor |
| Manufacturer: | Rocstor |
| Manufacturer Part Number: | Y10C188-B1, Y10C189-B1,Y10C190-B1, Y10C210-B1 |
| Manufacturer Website Address: | https://rocstor.com |
| Packing: | Retail Polybag (1 Pack) |
| Product Name: | Rocstor Premium 10 ft Slim 3.5mm Stereo Audio Cable – M/M |
| Product Type: | Audio Cable |
| Miscellaneous | |
| Compatibility: | • Apple |
| • iPhone | |
| • Smartphone | |
| • iPod | |
| • Samsung Galaxy | |
| • MP3 Players | |
| • AUX-in Ports | |
| Environmental Certification: | RoHS |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color: | Black |
| Material: | Polyvinyl Chloride (PVC) – Jacket |
| Weight (Approximate): | 1.12 oz |
| Technical Information | |
| Cable Length: | 1 ft, 3 ft, 6ft, 10ft |
| Conductor: | Copper |
| Connector on First End: | Mini-phone Male Stereo Audio |
| Connector on Second End: | Mini-phone Male Stereo Audio |
| Connector Plating: | Gold Plated |
| Features: | Molded |
[/table]
Warranty
Warranty
Limited Warranty: Lifetime
Partner Numbers
| Rocstor Part# | Ingram Micro | TD Synnex US | TD Synnex CA | A.B. Distributing | B&H |
| Y10C190-B1 | 3BM540 | 5514194 | 7956155 | ROC-Y10C190-B1 | ROY10C190B1 |
| Y10C188-B1 | 3BM538 | 5514192 | 7956153 | ROC-Y10C188-B1 | ROY10C188B1 |
| Y10C210-B1 | 3BM537 | 5514191 | 7956152 | ROC-Y10C210-B1 | ROY10C210B1 |
Specifications
Related products
4K@60Hz HDMI KVM Extender over CAT6/CAT6a/Cat7 Ethernet Cable – up to 230ft
SKU:
Y10G006-B1
$199.95
TrueReach 4K@60Hz HDMI KVM Extender over CAT6/CAT6a/Cat7 Ethernet Cable - Supports USB KVM (keyboard, mouse & Touch Screen) - 4K 60Hz up to 230ft (70m) - Zero Latency - Point to Point Extender - ipColor Image Technology - Supports (4:4:4/4:4:2) 18Gbps, IR, HDR, KVM, ARC, S/PDIF port, HDMI loop-out on TX - Includes HDMI Transmitter and Receiver (Kit) - IR Pass-through; Metal housing - Black
65W Smart USB-C Slim Power Adapter – 6′ Fixed USB-C cable
SKU:
Y10A273-B1
$29.95
Rocstor 65W Smart USB-C Slim Power Adapter - AC Charger - For Apple® MacBook® (30W), MacBook Air® 2017 & higher, MacBook Pro® 13" (61W), iPad®, iPad Pro® (35W), iPhone® , Chromebook®, Dell® Latitude®, HP®, Lenovo® - Compatible with any USB-C–enabled Laptop device up to 65W - UL & FCC/CE Certified - Size 3.74"x2.16"x0.96" - 6' Fixed USB-C Cable - 5ft UL Power Cable -110-240V - Black
TrueReach TR15 4K@60Hz 1 to 2 HDMI Splitter with Extender Power over Cable POC – HDR up to 230ft
SKU:
Y10G015-B1
$319.95




Rocbolt Lock Selector