Rocstor Premium USB-C™ to HDMI® Cable – 4K 60Hz
$13.95
Rocstor Premium 6ft (1.8m) USB-C™ to HDMI® Cable – 4K 60Hz USB Type C DP Alt Mode to HDMI 2.0 Video Display Cable – Compatible with Thunderbolt™ 3/4 – 6ft/2m USB Type C DisplayPort Alt Mode HBR2 to HDMI 2.0 Cable 4K 60Hz/1080p | 7.1 Audio | HDCP 2.2/1.4 – Thunderbolt 3/4 Compatible – For Display monitors & Projectors – No Drivers required – OS independent – Black
Rocstor Premium 6ft (1.8m) USB-C® to HDMI® cable provides the ease of directly connecting your USB-C equipped laptop or other device to a HDMI display or projector. It is a 6ft (1.8m) long cable that allows you to connect your laptop at an extended length to any HDMI display or projector mounted high on a stand or against the wall. Thus, enabling you to easily connect your laptop to a large 4K UHD display and deliver your presentations, classroom lectures, or play high graphic-requiring games with zero disruption and high transmission performance. This super quality HDMI cable works perfectly with USB-C equipped devices that support DP Alt Mode, including Chromebook Pixel™, Dell™ XPS™ models 15 and 13, and MacBook® as well as Thunderbolt™ 3 ports. It is also backward compatible with lower display resolutions such as 1080p which makes it a suitable companion for your current home or office devices.
Enhanced Picture Quality
The magnificent performance of this cable can be justified by its 4K UHD picture quality with pixel resolution of 3840 x 2160p at 60Hz, making it an ideal HDMI cable for high speed-demanding applications. It has wide compatibility with 4K UHD as well as 1080p resolution laptops, computers, and office projector or display monitor.
Smooth Installation
Rocstor 6ft USB-C to HDMI cable establishes a direct and reliable connection to display devices without any need of extra power adapters or excess cabling. Thus, it ensures a smooth and tidy connection which eliminates the struggle of straightening the extra-long jumbled up cable first before plugging it into the device port.
This cable also relieves you from the risk of core damage by over-bending it as it has a flexible design made up of high quality material which gives it enough support to tolerate over-bending or stretching. This 6ft HDMI cable is backed by Rocstor’s 3-year warranty and lifetime phone support.
Features
- Extremely flexible cable with reliable and high quality signal transmission connection
- Support 4K UHD resolution up to 3840x2160p
- Provides distortion-less, noise free, and high graphic HDMI display
- 6ft (1.8m) long cable to easily connect with extended reach devices
- Compatible with 4K high definition as well as 1080p resolution devices
- Eliminates clutter and establishes a smooth and tidy connection
- Works perfectly with USB Type-C DP Alt Mode or TB3 device
- Travel friendly and light-weight cable
- Plug-and-play installation, no driver or software installation required
| Weight | 0.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.45 × 7.01 × 0.46 in |
| Technology | HDMI, USB-C |
| Length (ft) | 6 ft / 1.8 m |
| Cable Style | Regular |
| Connector 1 | USB-C |
| Connector 2 | HDMI |
| Color | Black |
| Rocstor Part# | Ingram Micro | TD Synnex US | TD Synnex CA | A.B. Distributing | B&H |
| Y10C293-B1 | 04NP57 | 6764833 | 7956107 | ROC-Y10C293-B1 | ROY10C293B1 |
General Information
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10C293-B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Brand Name | Rocstor |
| Product Name | Premium USB-C to HDMI Cable - 4K 60Hz |
| Marketing Information | Rocstor Premium 6ft (1.8m) USB-C® to HDMI® cable provides the ease of directly connecting your USB-C equipped laptop or other device to a HDMI display or projector. It is a 6ft (1.8m) long cable that allows you to connect your laptop at an extended length to any HDMI display or projector mounted high on a stand or against the wall. Thus, enabling you to easily connect your laptop to a large 4K UHD display and deliver your presentations, classroom lectures, or play high graphic-requiring games with zero disruption and high transmission performance. This super quality HDMI cable works perfectly with USB-C equipped devices that support DP Alt Mode, including Chromebook Pixel™, Dell™ XPS™ models 15 and 13, and MacBook® as well as Thunderbolt™ 3 ports. It is also backward compatible with lower display resolutions such as 1080p which makes it a suitable companion for your current home or office devices.
Enhanced Picture Quality The magnificent performance of this cable can be justified by its 4K UHD picture quality with pixel resolution of 3840 x 2160p at 60Hz, making it an ideal HDMI cable for high speed-demanding applications. It has wide compatibility with 4K UHD as well as 1080p resolution laptops, computers, and office projector or display monitor. Smooth Installation Rocstor 6ft USB-C to HDMI cable establishes a direct and reliable connection to display devices without any need of extra power adapters or excess cabling. Thus, it ensures a smooth and tidy connection which eliminates the struggle of straightening the extra-long jumbled up cable first before plugging it into the device port. This cable also relieves you from the risk of core damage by over-bending it as it has a flexible design made up of high quality material which gives it enough support to tolerate over-bending or stretching. This 6ft HDMI cable is backed by Rocstor's 3-year warranty and lifetime phone support. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | A/V Cable |
Technical Information
| Cable Type | HDMI/USB-C |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-Pin HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | USB Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 24-Pin USB Type C - Male |
| Device Supported |
|
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |












Rocbolt Lock Selector