12in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Drive Cable
$3.95
Rocstor Premium 12in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable – SATA – 12in – SATA – SATA Right Angle Drive Cable
Description
Rocstor Premium 12in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable is perfect when the space requiring the installation is tight. The 12in cable comes with a standard straight connector on one end and a right angled SATA connector on the other end. An easy connection to a Serial ATA drive, with full SATA 3.0 bandwidth support of up to 6Gbps when used with SATA 3.0 compliant drives. Additionally, the low profile design of the cable benefits airflow and lessens clutter in your computer case. Backed by Rocstor Lifetime Warranty.
Additional information
| Weight | 0.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.45 × 7.01 × 0.2 in |
| Technology | SATA |
| Connector 1 | SATA |
| Connector 2 | SATA |
| Length (ft) | 18 in / 0.46 m |
| Color | Black |
Partner Numbers
| Rocstor Part# | Ingram Micro | TD Synnex US | TD Synnex CA | A.B. Distributing | B&H |
| Y10C226-R1 | 5ZV261 | 5514219 | 7956028 | ROC-Y10C226-R1 | ROY10C226R1 |
Specification
General Information
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10C226-R1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Brand Name | Rocstor |
| Product Line | Premium |
| Product Name | 12in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable |
| Marketing Information | Rocstor Premium 12in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable is perfect when the space requiring the installation is tight. The 12in cable comes with a standard straight connector on one end and a right angled SATA connector on the other end. An easy connection to a Serial ATA drive, with full SATA 3.0 bandwidth support of up to 6Gbps when used with SATA 3.0 compliant drives. Additionally, the low profile design of the cable benefits airflow and lessens clutter in your computer case. Backed by Rocstor Lifetime Warranty. |
| Product Type | Data Transfer Cable |
Technical Information
| Cable Type | SATA |
| Cable Length | 1 ft |
| Connector Type on First End | Serial ATA |
| Connector on First End Details | 1 x Serial ATA |
| Connector Type on Second End | SATA |
| Connector on Second End Details | 1 x SATA |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Hard Drive |
| Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Features | Right-angled Connector |
Physical Characteristics
| Product Color | Red |
| Weight (Approximate) | 0.04 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Related products
100W Smart USB-C® Power Adapter
SKU:
Y10A247-W1
$32.95
4K@120Hz USB-C HDMI Extender over CAT6/CAT6a/Cat7 Ethernet Cable Up to 197ft
SKU:
Y10G007-B1
$99.95
65W Smart USB-C Slim Power Adapter – 6′ Fixed USB-C cable
SKU:
Y10A273-B1
$29.95
Rocstor 65W Smart USB-C Slim Power Adapter - AC Charger - For Apple® MacBook® (30W), MacBook Air® 2017 & higher, MacBook Pro® 13" (61W), iPad®, iPad Pro® (35W), iPhone® , Chromebook®, Dell® Latitude®, HP®, Lenovo® - Compatible with any USB-C–enabled Laptop device up to 65W - UL & FCC/CE Certified - Size 3.74"x2.16"x0.96" - 6' Fixed USB-C Cable - 5ft UL Power Cable -110-240V - Black
65W Smart USB-C® Power Adapter – White
SKU:
Y10A246-W1
$23.95














Rocbolt Lock Selector