SATA to Left Angle 90 Degrees SATA Cable – SATA 3.0 6Gbps Bandwidth – Red
$3.95 – $4.95Price range: $3.95 through $4.95
Rocstor Premium SATA to Left Angle 90 Degrees SATA Cable for Limited Driver’s SATA Port Space, Supports Full SATA 3.0 6Gbps Bandwidth, 3.5″ and 2.5″ SATA Hard Drives – Red
Additional information
| Dimensions | 9.45 × 7.01 × 0.79 in |
|---|---|
| Technology | SATA/eSATA |
| Connector 1 | SATA |
| Connector 2 | SATA |
| Length (ft) | 12 in / 30.4 cm, 18 in / 45.7 cm |
Specification
Specification
[table type=”table-hover”]
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Package Contents | SATA to Left Angle SATA Cable |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.3oz (9g) |
| Product Color | Red |
| General Information | |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Manufacturer Website Address | https://www.rocstor.com |
| Manufacturer | Rocstor |
| Product Name | SATA to Left Angle SATA Serial ATA Cable |
| Technical Information | |
| Cable Length | 12in – 18in |
| Conductor | Copper |
| Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Device Supported | Server |
| Hard Drive | |
| Features | Left-angled Connector |
| Cable Type | SATA |
| Connector Type on First End | SATA 3.0 – Female |
| Connector Type on Second End | SATA 3.0 – Female |
| Connector on First End Details | 1 x 7-pin SATA 3.0 – Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 7-pin SATA 3.0 – Female |
[/table]
Specifications
Related products
100W Smart USB-C® Power Adapter
SKU:
Y10A247-W1
$32.95
100W Smart USB-C® Power Station Adapter
SKU:
Y10A245-W1
$38.95
Provides 100W on first USB-C Output or provides up to 65W of charging power while one device is connected to a USB-C port, or distributes output to up to 4 connected devices - For MacBook®, MacBook Air®, MacBook Pro® 13" MacBook Pro® 15", MacBook Pro® 16" with Thunderbolt 3/4 (USB-C), Chromebook® - Intelligent Power Allocation.
4K@120Hz Type-C Transmitter & HDMI Receiver Extender Kit Over Cat6
SKU:
Y10G007-B2
$119.95
4K@60Hz HDMI Extender over CAT6/CAT6a/Cat7 Ethernet Cable – up to 230ft Point to Point Extender
SKU:
Y10G001-B1
$129.95
4K@60Hz HDMI Extender over CAT6/CAT6a/Cat7 Ethernet Cable - 4K 60Hz up to 230ft (70m) - Point to Point Extender - iPcolor Image - Zero Latency - 3.5mm Audio - Includes HDMI Transmitter and Receiver (Kit) - Supports IR pass-through - HDCP 2.2, EDID, HDR, YUV4:4:4 - HDMI 2.0 Extender over CAT6/CAT6a/Cat7 Ethernet - One UL power supply - No Software/drivers required - Metal housing Includes built-on mounting brackets - Black

Rocbolt Lock Selector