1U Universal Rack Mount Brush Panel – Rack Cable Management – Black
$29.95
Rocstor 1U Universal Rack Mount Brush Panel – Rack Cable Management – 1U Rack Height – Cold Rolled Steel (CRS), Nylon – Black
SKU:
Y10E010-B1
Categories: Panels, Rack Accessories, RACKS AND COOLING
Tags: Cable Management, Rack Accessories, Y10E010-B1, Y10E088-B1
Description
The Premium 1U Rack Mount Brush Panel from Rocstor is a cable pass-through panel with a brush strip. Inside server cabinets and rack enclosures, the brush strip prevents unwelcome airflow. This product increases cooling effectiveness and separates the cold and hot aisles. The SolidRack Brush Panels are made from heavy-duty cold-rolled steel, and on top of that, they are finished with a durable black powder coated finish, which will coordinate perfectly with other SolidRack products.
Features:
- Durable black powder coated finish
- Constructed using heavy-duty cold-rolled steel
- Cable pass-through panel including a premium brush strip 1U
- Throughout server cabinets and rack enclosures, the brush strip effectively prevents unwanted airflow.
- increases cooling effectiveness and separates hot aisle from cold aisle
Additional information
| Weight | 0.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.3 × 2.3 × 0.9 in |
| Accessories Category | Rack Accessories |
| Accessories Type | Pass-Through Panel |
| Rack Height | 1U |
Specification
General Information
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10E010-B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Brand Name | Rocstor |
| Product Name | Cable Routing |
| Marketing Information | The Premium 1U Rack Mount Brush Panel from Rocstor is a 1U cable pass-through panel with a brush strip. Inside server cabinets and rack enclosures, the brush strip prevents unwelcome airflow. This product increases cooling effectiveness and separates the cold and hot aisles. The SolidRack 1U Brush Panel is made from heavy-duty cold-rolled steel, and on top of that, it is finished with a durable black powder coated finish, which will coordinate perfectly with other SolidRack products. |
| Product Type | Cable Routing |
Product Information
| Cable Manager Type | Brush Panel |
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.73' |
| Width | 19' |
| Depth | 0.43' |
| Weight (Approximate) | 8.80 oz |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Documents & Downloads
Partner Numbers
| Rocstor Part# | Ingram Micro | TD Synnex US | TD Synnex CA | A.B. Distributing | B&H |
| Y10E010-B1 | 08AQ64 | 6756114 | 7955905 | ROC-Y10E010-B1 | ROY10E010B1 |
| Y10E088-B1 | NP6446 | 14166253 | 8175565 | ROC-Y10E088-B1 | ROY10E088B1 |
Related products
1U Universal Vented Rack Mount Shelf – 25.6in Depth – Cold-rolled Steel (CRS) – Black
SKU:
Y10E021-B1
$79.95
SolidRack 15U Wall Mount Rack 2-Post Open Frame Adjustable Depth 18-25.6″
SKU:
Y10E029-B1
$239.95
SolidRack R3100 Rack 42U Enclosure Cabinet
SKU:
Y10E007-B1
$1,599.95
SolidRack R3100 Premium 42U Rack Enclosure Cabinet - Includes Doors & Side Panels - 3300lb Static Load Capacity - Heavy-duty - Locking - 19in Rack Width - 35.6in Rack Depth - Floor Standing - Cold-rolled Steel (CRS) - 1911mm Height x 600mm Width x 1070mm Depth - For Server, Storage, LAN Switch, Pre-installed Casters - PDU - ROHS & CE Certified - EIA-310-E & IP20 Protection Rating Compliant - Assembled - Black
SolidRack R3104 Rack 24U Enclosure With Side Panels – Assembled
SKU:
Y10E038-B1
$1,149.95
SolidRack R3104 Premium 24U Rack Enclosure Cabinet – Includes Doors & Side Panels – 3300 lb Static Load Capacity - Heavy-duty – Ships Assembled – 19” Rack Width - 35.6” Rack Depth – 600mm Wide x 1070mm Deep, 24u Enclosure - Floor Standing – Cold-rolled Steel (CRS) – For Server, Storage, LAN Switch, PDU – ROHS & CE Certified – EIA-310-E & IP20 Protection Rating Compliant – Black








Rocbolt Lock Selector